ANNE DESTEK GRUPLARI

Anne destek gruplarımız; anne ve anne adaylarının ihtiyaç duyabileceği tüm bilgilerin, tecrübeli anneler ve uzmanlar tarafından paylaşıldığı gruplardır. Anne destek gruplarımızda annelik, bebek bakımı ve iletişimi hakkında tüm sorularınızın cevaplarını bulabilir, yeni arkadaşlıklar edinebilir ve aydaş bebeklerinizi tanıştırabilirsiniz. Bu grup toplantılarına bebeğinizle katılabilir veya bebeğinizi oyun odamızda arkadaşlarıyla birlikte oynarken, sizler diğer anne ve anne adayları ile deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Anne destek grupları haftanın her günü ve farklı konu başlıkları ile toplanmaktadır.

Merkezimizden destek alabileceğiniz ana konulardan bazıları şunlardır:

Genel Bebek Bakımı

mother-baby

Her bebek farklı bir birey olsa da özellikle 0-1 yaş arası ihtiyaçları ortaktır. Bebeklerin 5 temel ihtiyacı, beslenme, uyku, temizlik, oyun ve sevgidir. Genel bebek bakımı toplantılarımızda bebeklerimizin bu ihtiyaçlarını nasıl giderebiliriz, karşılaşılabilen sorunlar genel olarak nelerdir ve nasıl bir yaklaşımla üstesinden gelebiliriz konularını konuşuyoruz.

Emzirme Sorunları ve Anne Sütü

emzirme

Emzirmek bir bebeğin en doğal beslenme yoludur ve bebekler içgüdüsel olarak emme refleksi ile doğarlar. Anne sütü ise yapılan tüm araştırmalara rağmen taklit edilemeyen ve tamamen bebeğin tüm ihtiyaçlarını gidermek üzere her bebeğe özel annesi tarafından üretilen en doğal besindir.

Emzirmek doğaldır ama her zaman kolay değildir. Merkezimizde uzman ebe hemşire ve emzirme gönüllüsü annelerimizden emzirme desteği alabilirsiniz.

Uyku İletişimi

sleep

Bir bebeğin beslenmeden sonraki en önemli ihtiyacı uykudur. Bebeklerin çok az bir kısmı kendiliğinden uyku düzeni kurabilir, büyük bir çoğunluğu ise ebeveyn desteğine ihtiyaç duyar. Uyku İletişimi, uyku eğitimi değildir. Uyku iletişiminde bebeğinizi gözlemleyerek tamamen bebeğe uygun rutinler ile bebek liderliğinde ebeveyn destekli uyku düzeni kurmak hedeflenir. Bebeği ağlatmadan, zorlamadan, ebeveyn ile güvenli bağlanmasına sekte vurmadan uyutabilmek mümkündür.

Bebek Giyme / Babywearing

babywearing

Ebeveyn ile güvenli bağlanmanın olmazsa olmazı bebek giyme veya bebeğinizi ergonomik taşıyıcılar ile taşımadır. Bebeğinizi doğumdan itibaren giydiğinizde yaşanabilecek bir çok sorunun da önüne geçmiş olursunuz. Benzersiz ten tene temas ile bebeğinize ihtiyacı olan sevgi ve ilgiyi verebilirsiniz. Giyilen bebeklerde emzirma, uyku, gaz gibi konularda yaşanan sorunlar büyük ölçüde azalır. Bebek giyme destek gruplarımızda ergonomik taşıyıcıları ve slingleri öğrenebilir, doğru bağlama şekillerinde babywearing’e gönül veren tecrübeli annelerden ve belli başlı markaları ülkemize getiren girişimci annelerden bilgi alabilirsiniz.

Lohusa Destek

Sketch of naked woman touching her head. Vector illustration

Annelik her ne kadar mucizevi de olsa özellikle ilk yıl oldukça zordur. Hormonlar bir yandan, toplum ve aile diğer yandan, “yeterince iyi bir anne değilim” veya “ben yapamayacağım” hissi içten gelerek yeni anneleri kimi zaman savunmasız bırakabilir. Bu dönem sadece doğumdan sonraki ilk 1-2 ay değil, anne emzirmeye devam ettikçe devam edebilir. Bu dönemi yalnız başına değil, sizi anlayan, aynı hisleri yaşamış ve yaşamakta olan annelerle birlikte atlatabilirsiniz. Merkezimizin anlaşmalı uzman psikologundan destek alabilirsiniz.

Hamile Destek

hamile

Hamilelik süreci özellikle ilk hamileliğini yaşayan kadınlar için bilinmezlerle doludur. Vücutta meydana gelen fiziksel değişikliklerin yanı sıra ruhsal olarak da anne adayında fırtınalar kopmaktadır. Endişe, kaygı, zaman zaman uykusuzluk, yorgunluk, bilinmezlik hissi hamile bir kadını sarıp sarmalar. Bu süreci soyutlanarak değil diğer hamilelerle ve tecrübeli annelerle birlikte sohbetler ederek ve bilgilenerek geçirebilirsiniz. Merkezimizde sadece hamilelere özel ve anne/anne adayı birlikte katılabileceği destek grupları mevcuttur.

Bebek Gelişimi ve Ataklar

bebek-gelisim

Bebeğimiz dünyaya geldiğinde ne kadar hazır olursak olalım, her bebek kendi gizemiyle birlikte doğar. Bebeğimizi tanırken bazı ipuçlarını veya her bebeğe özgü gelişim basamaklarını bilmek bizi bir adım öne geçirir ve karşılaşabileceğimiz sorunlarda neler yapabileceğimizi bilir hale geliriz. Bebek gelişimi seminerlerimizde, bebeklerin fiziksel ve mental atak dönemleri, hangi ayda hangi gelişimleri gösterebileceği ve ne gibi zorluklar yaşayabileceğini konuşuyoruz. Ayrıca genel bebek sağlığı ve hastalıklarından da bilgiler veriyoruz.

Tuvalet İletişimi

potty

Anne destek gruplarında konuştuğumuz ana konulardan biri de tuvalet iletişimi ve nasıl uygulanacağıdır. Tuvalet iletişimi 0-18 ay döneminde bebeğin işaretleri gözlemlenerek, ebeveyn desteği ile tuvaletinin beze değil tuvalete veya tuvalet yerine geçen bir aparata yapmasını sağlamaktır. Kesinlikle erken dönem tuvalet eğitimi değildir, aynen uyku iletişiminde olduğu gibi kontrol bebektedir. Bebeğin gözlemlebdiği, doğru işaretleri takip edildiği ve ebeveynin sadece yardımcı rol oynadığı bir süreçtir. Anne destek gruplarında konuştuğumuz ana konulardan biri de tuvalet iletişimi ve nasıl uygulanacağıdır.

Oyun ve Aktivite

bebekler-icin

Oyun ve aktivite seminerlerimizde bebeklerimizin aylarına ve ince/kaba motor gelişimlerine göre hangi oyunları oynayabiliriz ve bebeğimizle birlikte hangi değişik aktiviteleri yaparak kaliteli zaman geçirebiliriz sorularına cevap bulabilirsiniz. Çocuk Gelişim Uzmanımızın da katılımıyla 0-3 yaş bebeklerimizle keyifli oyunlar oynayabilir ve bu oyun/aktiviteleri öğrendikten sonra evde kendinizde bebeğinizle oynayabilirsiniz.

Latest Posts

Categories

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Facebook

Social Media

Advertisement

Advertisement